• Technological Breakthrough Needed for Crop Insurance – CEO, PMFBY
  • Govt uses Artificial Intelligence to boost Farming.
  • RGICL is in its 7th Successful year of execution of PMFBY.
  • Our Kharif 2020 - Rabi 2020-21, Kharif 2021 - Rabi 2021-22, Kharif 2022 - Rabi 222-23 implementing footprint are in Assam, Haryana, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Rajasthan, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Jammu & Kashmir
  • More than 15.83 million farmers application covered in Kharif 2020, 2021 & Rabi 2020-21
  • Follow us on Twitter @RelianceGenIn
বিষয়
কৃষিয়ে ভাৰতবৰ্ষত অন্য সকলো ক্ষেত্রৰ তুলনাত 58% তকৈ অধিক লোকৰ জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰে । অনিশ্চিয়তাপূৰ্ণ বতৰ, বৃহৎ বৃষ্টি নিৰ্ভৰ এলেকা, কীট-পতঙ্গ আৰু ৰোগৰ উপক্রমৰ ঘটনাৰ সংশয়ৰ বাবে কৃষিগত উৎপাদন অত্যাধিক অস্থিৰ । প্রধান মন্ত্রী ফচল বীমা যোজনাই (পিএমএফবিৱাই) এই ধৰণৰ অনেক অপ্রত্যাশিত শস্যৰ ক্ষতিৰ বিৰুদ্ধে কৃষক সকলক ব্যাপক কভাৰেজ প্রদান কৰে ।
    • যিকোনো অধিসূচিত শস্য ব্যৰ্থ হোৱাৰ ক্ষেত্রত কৃষক সকলক বীমা কভাৰেজ আৰু আৰ্থিক সহায়তা প্রদান কৰে
    • খেতি পথাৰত তেওঁলোকৰ ক্রমাগত প্রক্রিয়া সুনিশ্চিত কৰিবৰ বাবে কৃষক সকলৰ আয় স্থিৰ কৰা ।
    • কৃষক সকলক নতুন আৰু আধুনিক কৃষি পদ্ধতি গ্রহণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা ।
    • কৃষি ক্ষেত্রলৈ ঋণৰ প্রবাহ সুনিশ্চিত কৰা । 
    • ইউনিফৰ্ম কৃষক প্রিমিয়াম: কৃষক সকলে সকলো খাৰিফ শস্যৰ বাবে বীমা কৰা ৰাশিৰ ওপৰত অধিকতম 2% আৰু সকলো ৰবি শস্যৰ ওপৰত অধিকতম 1.5% পৰিশোধ কৰিব লাগিব । বাৰ্ষিক বাণিজ্যিক আৰু উদ্যানজাত শস্যৰ ক্ষেত্রত সৰ্বোচ্চ 5% প্রিমিয়াম পৰিশোধনীয় ।
    • অনুগ্রহ কৰি টোকা কৰক: বীমাকৃত ক্ষেত্রৰ 1 হেক্টৰ পৰ্যন্ত প্রিমিয়ামৰ কৃষকৰ অংশ অসম চৰকৰৰ দ্বাৰা পৰিশোধ কৰা হ'ব । তথাপিও, ইলেকট্রনিক ট্রেকিংৰ সুবিধাৰ বাবে কৃষকৰ পৰা 1/-টকাৰ ধাৰণাত্মক শুল্ক গ্রহণ কৰা হ'ব ।
    • কম প্রিমিয়াম আৰু অধিক কভাৰেজ: প্রিমিয়ামত কৃষকৰ অংশ অত্যন্ত কম আৰু বাকী থকা প্রিমিয়াম চৰকাৰে পৰিশোধ কৰিব নিৰ্দ্দিষ্ট শস্যৰ ক্ষতিৰ বিপৰীতে কৃষকৰ বাবে সম্পূৰ্ণ বীমাকৃত ৰাশিৰ কভাৰেজ উপলব্ধ থাকে
    • প্রযুক্তিৰ উল্লেখযোগ্য ব্যৱহাৰ: স্মাৰ্টফোন ব্যৱহাৰ কৰি মোবাইল প্রযুক্তি, চেটেলাইট ডেটা ব্যৱহাৰ কৰি ৰিমোট চেন্সিং প্রযুক্তি, ড্রোন আৰু জিপিএচ প্রযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি বায়ৱীয় অধ্যয়ন, শস্যৰ ক্ষতিৰ অনুমান দ্রুত কৰিবলৈ, দাবী পৰিশোধৰ বিলম্বতা হ্রাস কৰিবলৈ ডেটা ৰুদ্ধকৰণ আৰু আপলোড কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব ।
    • ভাৰত চৰকাৰৰ ৰাষ্ট্রীয় শস্য বীমা পোৰ্টেল: ৰাষ্ট্রীয় শস্য বীমা পোৰ্টেল(এনচিআইপি)ত ক্ষেত্র, শস্য, যোজনা সমূহৰ বিজ্ঞপ্তিৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ ডিজিটেল তথ্য উপলব্ধ আছে, যাতে কোনো ষ্টেকহোল্ডাৰৰ ওচৰলৈ তথ্য গৈ পোৱাত আৰু কৃষক সকলে শস্য বীমা সেৱাসমূহ প্রাপ্ত কৰাত সক্ষম হয় । এনচিআইপি পৰিদৰ্শন কৰিবৰ বাবে নিম্ন উল্লেখিত লিংক ক্লিক কৰক- https://www.pmfby.gov.in
    • ইমপ্লিমেন্টিং এজেঞ্চি (আইএ): সুবিধাভোগী তালিকাভূক্তি, সচেতনতা সৃষ্টি, আৰু ঋতু আৰু সংশ্লিষ্ট ক্লাষ্টাৰৰ (জিলা সমূহৰ এক সমন্বয়)বাবে দাবী প্রক্রিয়াকৰণৰ বাবে দায়ী বিজ্ঞাপিত বীমা কোম্পানী ।

    পিএমএফবিাই হোমপেজ পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ, বিশদ বিৱৰণৰ বাবে অনুগ্রহ কৰি ইয়াত ক্লিক কৰক

    যোজনাৰ সংশোধিত পৰিচালনা নিৰ্দেশাৱলী সমূহৰ বিশদ বিৱৰণৰ বাবে অনুগ্রহ কৰি ইয়াত ক্লিক কৰক

কভাৰেজ
• বিজ্ঞাপিত ক্ষেত্রত, বিজ্ঞাপিত শস্যৰ খেতি কৰা ভাগীদাৰী আৰু ভাৰাতীয়া কৃষক সহ সকলো কৃষক কভাৰেজৰ বাবে যোগ্য ।
এজন স্বতন্ত্র কৃষকৰ বাবে বীমা ৰাশিৰ পৰিমাণৰ স্কেল বা আনুমানিক গড় (নূন্যতম গড় ফলন {এনএৱাই} X সৰ্বনিম্ন বিক্রয় মূল্য {এমএচপি}/ ফাৰ্ম গেট মূল্য) প্রতি হেক্টৰৰ সমান হয়, যিটো কৃষকৰ বীমাৰ বাবে কৃষকৰ দ্বাৰা আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ সিদ্ধান্ত অনুসৰি প্রস্তাৱিত বিজ্ঞাপিত শস্যৰ ক্ষেত্রফলৰ দ্বাৰা গুণিত কৰা হয়, য'ত খেতিৰ বাবে ক্ষেত্র সদায় হেক্টৰত প্রকাশ কৰা হয় ।
প্রাথমিক কভাৰ
• ইতিমধ্যে থকা ঋণগ্রহীতা কৃষক যি এই যোজনাৰ বাহিৰ হ'বলৈ ইচ্ছুক, তেওঁলোকে বছৰৰ যিকোনো সময়ত ঋণ অনুমোদনকাৰী বেংকৰ শাখাত প্রয়োজনীয় ঘোষনা প্রদান কৰিব পাৰে, কিন্ত সংশ্লিষ্ট ঋতুৰ বাবে সংশ্লিষ্ট ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিজ্ঞপ্তিত উল্লেখিত কৃষক সকলৰ তালিকাভূক্তিৰ বাবে দিয়া কাট-অফ তাৰিখৰ অন্ততঃ সাত দিন পূৰ্বে কৰিব লাগিব ।
এড-অন কভাৰেজ
বাধ্যতামূলক প্রাথমিক কভাৰৰ উপৰিও এখন ৰাজ্যৰ বিশিষ্ট শস্য / ক্ষেত্রৰ আৱশ্যকতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি শস্যৰ নিম্নলিখিত পৰ্যায় সমূহ আৰু শস্যৰ ক্ষতিৰ সংশয় কভাৰ কৰিবৰ বাবে নিম্নলিখিত এড-অন কভাৰ নিৰ্বাচন কৰিব পৰা যায় ।
যুদ্ধ আৰু পাৰমাণবিক সংশয়, দূৰ্ভাবনাপূৰ্ণ ক্ষতি আৰু অন্যান্য প্রতিৰোধকাৰী সংশয়ৰ পৰা সৃষ্টি হোৱা লোকচান সমূহ বহিষ্কৃত কৰা হ'ব ।
• বিজ্ঞাপিত/বীমা কৰা শস্যৰ বাবে কৃষক সকলৰ বীমাযোগ্য সুদ থকা উচিত ।
ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিজ্ঞপ্তিত অথবা / আৰু ৰাষ্ট্রীয় শস্য বীমা পোৰ্টেলতো ৰাশিৰ স্কেল সংজ্ঞায়িত কৰা হৈছে ।
• এই যোজনা সেই সকলো কৃষকৰ বাবে বৈকল্পিক হয়, যাক সংজ্ঞায়িত আৰ্থিক প্রতিস্থান (এফআই) সমূহৰ পৰা বিজ্ঞাপিত শস্যৰ বাবে স্বল্পমেয়াদী চিজনেল এগ্রিকালচাৰেল অপাৰেচনেল (এচএও) ঋণ/কিসান ক্রেডিট কাৰ্ড (কেচিচি) মঞ্জুৰিত কৰাৰ পিছত অন্তৰ্ভূক্ত কৰা হৈছে ।
• ইতিমধ্যে থকা ঋণগ্রহীতা কৃষক যি এই যোজনাৰ বাহিৰ হ'বলৈ ইচ্ছুক, তেওঁলোকে বছৰৰ যিকোনো সময়ত ঋণ অনুমোদনকাৰী বেংকৰ শাখাত প্রয়োজনীয় ঘোষনা প্রদান কৰিব পাৰে, কিন্ত সংশ্লিষ্ট ঋতুৰ বাবে সংশ্লিষ্ট ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিজ্ঞপ্তিত উল্লেখিত কৃষক সকলৰ তালিকাভূক্তিৰ বাবে দিয়া কাট-অফ তাৰিখৰ অন্ততঃ সাত দিন পূৰ্বে কৰিব লাগিব ।
• কৃষি যোজনাত যিকোনো ধৰণৰ পৰিবৰ্তনৰ বিষয়ে ওপৰোক্ত পইন্টত উল্লেখিত কাট-অফ তাৰিখৰ অন্ততঃ দুই দিন পূৰ্বে বেংকক অবগত কৰা উচিত ।
• শস্য বীমাৰ ওপৰত ৰাজ্যিক স্তৰৰ সমন্বয় সমিতি (এচএলচিচিচিআই)ৰ দ্বাৰা ঘোষিত কাট-অফ তাৰিখ পৰ্যন্ত বীমা প্রস্তাব স্বীকাৰ কৰা হয় ।
• ঋণহীন কৃষক সকলৰ দ্বাৰা বেংক/সামান্য সেৱা কেন্দ্র/ৰাষ্ট্রীয় কৃষি পোৰ্টেল বা বীমা কোম্পানীৰ দ্বাৰা অনুমোদিত মধ্যস্থতাকাৰী সকলৰ মাধ্যমেৰে বীমা ক্রয় কৰিব পৰা যায় ।
শস্য সিঁচা / ৰোপন / অংকুৰণ প্রতিৰোধৰ সংশয় (অতিৰিক্ত কভাৰেজ)
কম বৰষুন হোৱা বা প্রতিকূল ঋতু / জলবায়ু পৰিস্থিতিৰ বাবে বীমিত ক্ষেত্রৰ শস্য সিঁচা / ৰোপন / অংকুৰণ প্রতিৰোধ কৰিব পৰা যায় ।
মধ্য-ঋতু প্রতিকূলতা (অতিৰিক্ত কভাৰেজ)
শস্য ঋতুৰ সময়চোৱাত, প্রতিকূল জলবায়ু যেনে, বানপানী, দীৰ্ঘদিনীয়া শুষ্কতা আৰু তীব্র খৰাং ইত্যাদি পৰিস্থিতিৰ ক্ষেত্রত, য'ত ঋতুৰ প্রত্যাশিত ফলন, স্বাভাবিক ফলনৰ তুলনাত 50% কম হোৱাৰ সম্ভাবনা থাকে । এই ধৰণৰ সংশয়ৰ ঘটনাৰ ক্ষেত্রত, বীমাকৃত কৃষক সকলক অবিলম্বে সাহায্য প্রদান কৰা হয়।
শস্য চপোৱাৰ পিছৰ ক্ষতি (অতিৰিক্ত কভাৰেজ)
শিলাবৃষ্টি, ঘূৰ্ণীবতাহ, ঘূৰ্ণীবতাহত হোৱা বৃষ্টিপাত আৰু অসময়ত হোৱা বৃষ্টিপাতৰ দৰে নিৰ্দ্দিষ্ট বিপদৰ বিৰুদ্ধে শস্য চপোৱাৰ পিছত সেই এলেকাৰ প্রয়োজনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কটা আৰু প্রসাৰিত / সৰু মুঠা কৰা স্থিতিত শুকুৱাৰ আৱশ্যকতাৰ বাবে কভাৰেজ কেৱল শস্য চপোৱাৰ অধিকতম দুসপ্তাহ পৰ্যন্ত উপলব্ধ থাকে।
স্থানীয় দূৰ্যোগ (অতিৰিক্ত কভাৰেজ)
বিজ্ঞাপিত ক্ষেত্রৰ বিভিন্ন খেতি পথাৰত, শিলাবৃষ্টি, ভূমিস্খলন, প্লাবন আৰু বজ্রপাতৰ ফলত লগা প্রাকৃতিক জুই চিনাক্ত কৰা স্থানীয় সংশয়ৰ ঘটনাবোৰৰ পৰিণাম স্বৰূপে বিজ্ঞাপিত বীমাকৃত শস্যৰ লোকচান / ক্ষতি ।
বন্যপ্রাণীৰ দ্বাৰা আক্রমণৰ ফলত হোৱা শস্যৰ লোকচান (অতিৰিক্ত কভাৰেজ)
বন্যপ্রাণীৰ আক্রমণৰ বাবে শস্যৰ ক্ষতি, য'তেই সংশয়ক পৰ্যাপ্ত বুলি ধাৰণা কৰা হয় আৰু চিনাক্ত কৰা হয় । অতিৰিক্ত কভাৰেজ, কৃষক সকলৰ বাবে বৈকল্পিক হ'ব আৰু প্রযোজ্য কাল্পনিক প্রিমিয়াম কৃষকৰ দ্বাৰা বহন কৰিব লাগিব ।
স্থানীয় বিপৰ্য্যয়ৰ বাবে লোকচান/ক্ষতি আৰু শস্য চপোৱাৰ পিছৰ ক্ষতি সমূহৰ মূল্যায়ন, ব্যক্তিগত বীমিত খেতিপথাৰৰ স্তৰৰ ওপৰত কৰা হ'ব আৰু সেইবাবে কৃষক / নিয়োজিত সংস্থা সমূহৰ দ্বাৰা ঘটনা ঘটিত হোৱাৰ 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত লোকচানৰ তথ্য জমা দিয়া অপৰিহাৰ্য্য । অৱশিষ্ট সংশয়ৰ বাবে, লোকচান ব্যাপক দূৰ্যোগৰ কাৰণত হয়, সেয়েহে এনে ধৰণৰ ব্যাপক দূৰ্যোগৰ বাবে বীমিত কৃষক / নিয়োজিত সংস্থা সমূহৰ দ্বাৰা দাবীৰ বাবে সূচনা দাখিল কৰা আৱশ্যক নহয় ।
বিশদ বিৱৰণ যেনে, জৰীপ নম্বৰ, বীমিত শস্য আৰু ক্ষতিগ্রস্থ এলেকাৰ বিৱৰণ, আবেদন নম্বৰ, বাতৰি কাকতৰ কাটিং আৰু লোকচান প্রমাণিত কৰিবৰ বাবে কোনো অন্য উপলব্ধ সাক্ষ্যৰ দৰে বিৱৰণৰ আৱশ্যকতা অনুসৰি প্রদান কৰা হ'ব ।
তালিকাভূক্তি / নিয়োগ
    • ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিজ্ঞপ্তি অনুসৰি নিৰ্ধাৰিত সময়সীমাৰ ভিতৰত তালিকাভূক্তি/নিয়োগ সমূহ একমাত্র বীমাৰ বাবে বিবেচনা কৰা হ'ব ।
    • কেৱল মাত্র ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা বিজ্ঞাপিত শস্যহে যোজনাৰ অন্তৰ্গত কভাৰ কৰা হয় ।
    • এচএলবিচি/ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা ঘোষিত অৰ্থৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি বীমিত ৰাশিৰ গণনা কৰা হয় ।
    • অনুগ্রহ কৰি ইয়াত ক্লিক কৰক আৰু বীমা ৰাশি, প্রিমিয়ামত কৃষকৰ শ্বেয়াৰৰ বিষয়ে জানিবলৈ বীমা প্রিমিয়াম কেলকুলেটৰ নিৰ্বাচন কৰক ।
প্রিমিয়াম হাৰ
ঋতু শস্য কৃষকৰ দ্বাৰা পৰিশোধনীয় প্রিমিয়াম (বীমা ৰাশিৰ %)
খাৰিফ সকলো খাদ্যশস্য আৰু তেলগুটিৰ শস্য এচআইৰ 2.0% বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো কম হয়
ৰবি সকলো খাদ্যশস্য আৰু তেলগুটিৰ শস্য এচআইৰ 1.5% বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো কম হয়
খাৰিফ আৰু ৰবি বাৰ্ষিক বাণিজ্যিক / বাৰ্ষিক উদ্যান শস্য এচআইৰ 5.0% বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো কম হয়
* অনুগ্রহ কৰি টোকা কৰক: বীমাকৃত ক্ষেত্রৰ 1 হেক্টৰ পৰ্যন্ত প্রিমিয়ামৰ কৃষকৰ অংশ অসম চৰকৰৰ দ্বাৰা পৰিশোধ কৰা হ'ব । তথাপিও, ইলেকট্রনিক ট্রেকিংৰ সুবিধাৰ বাবে কৃষকৰ পৰা 1/-টকাৰ ধাৰণাত্মক শুল্ক গ্রহণ কৰা হ'ব ।
পদ্ধতি
ঋণগ্রহীতা কৃষক
  • যোগ্য ঋণগ্রহীতা কৃষক সকলৰ কভাৰেজ আইচি সমূহৰ দ্বাৰা বেংক / বিত্তীয় সংস্থা সমূহৰ মাধ্যমেৰে কৰা উচিত নথিপত্র সমূহ বেংকতে জমা দিব লাগিব তালিকাভূক্তি / নিয়োগ কেৱল মাত্র আপোনাৰ সংশ্লিষ্ট বেংকৰ মাধ্যমেৰেহে 'ব।
  • যোজনা সেই কৃষক সকলৰ অন্তৰ্ভূক্তিৰে সকলো কৃষকৰ বাবে বৈকল্পিক যাক সংজ্ঞায়িত এফআই সমূহৰ (ইয়াৰ পিছত ঋণগ্রহীতা কৃষক হিচাপে উল্লেখ কৰা হ'ব) পৰা বিজ্ঞাপিত শস্যৰ বাবে স্বল্পমেয়াদী চিজনেল এগ্রিকালচাৰেল অপাৰেচন (এচএও) ঋণ / কিসান ক্রেডিট কাৰ্ড (কেচিচি) মঞ্জুৰ কৰা হৈছে ।
ঋণহীন কৃষক

ঋণহীন কৃষক সকলে যিকোনো চেনেল যেনে, বেংক, চিএচচি আৰু এএমপিৰ মাধ্যমেৰে তালিকাভূক্তি কৰিব পাৰে; প্রত্যক্ষভাবে এনচিআইপিৰ মাধ্যমেৰে

  • ঋণহীন কৃষক সকলে ৰাজ্যত বিদ্যমান থকা মাটিৰ ৰেকৰ্ডৰ প্রয়োজনীয় দলিল (অধিকাৰৰ ৰেকৰ্ড (আৰওআৰ)), মাটি দখলৰ প্রমাণপত্র (এলপিচি) ইত্যাদি) আৰু/ অথবা প্রযোজ্য চুক্তি / চুক্তিৰ বিৱৰণ / সংশ্লিষ্ট ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা ঘোষিত / অনুমোদিত অন্যান্য নথিপত্র জমা কৰাৰ আৱশ্যক হ'ব ।
  • ভাগীদাৰী / ভাৰাতীয়া কৃষকৰ ক্ষেত্রত, এইটো সংশ্লিষ্ট ৰাজ্যৰ দ্বাৰা জাৰি কৰা জাননীতে সংজ্ঞায়িত কৰা উচিত ।
তালিকাভূক্তিৰ চেনেল সমূহ
  • বেংক
    ঋণগ্রহীতা / ঋণহীন
  • সাধাৰণ সেৱা কেন্দ্র (চিএচচি)
    ঋণহীন
  • পিএমএফবিৱাই পোৰ্টেলৰ দ্বাৰা প্রত্যক্ষভাবে
    ঋণহীন
  • ইণ্ডিয়ান পোষ্ট
    ঋণহীন
দাবীৰ প্রক্রিয়া
শস্য সিঁচা / ৰোপন / অংকুৰণ প্রতিৰোধৰ সংশয়
    • ৰাজ্য চৰকাৰে বীমা ইউনিটৰ শতকৰা হাৰত আনুমানিক ক্ষেত্রৰ সৈতে শস্য সিঁচা / ৰোপন প্রতিৰোধ কৰা অৱস্থাৰ সন্মুখীন হোৱা বুলি এক বিজ্ঞাপিত বীমা ইউনিট ঘোষনা কৰিব অপ্রতিৰোধী শস্য সিঁচা / ৰোপন / অংকুৰণৰ সংশয়, শস্য সিঁচাৰ প্রাথমিক পৰ্যায়তে যোগ্য ', যিটো শস্য সিঁচা আৰম্ভনিৰ পৰা 30 দিন পৰ্যন্ত থাকে কিন্তু তালিকাভূক্তিৰ বাবে থকা কাট-অফ তাৰিখৰ পৰা 15 দিনৰ পিছত নহয়
    • বৃষ্টিপাতৰ তথ্য বা অন্য বতৰ সম্বন্ধীয় ডেটা, চেটেলাইট ইমেজ আৰু ৰিমোট চেন্সিং সূচক, শস্যৰ অৱস্থা আৰু শস্য সিঁচা ক্ষেত্রৰ ডেটা ইত্যাদি প্রক্সি সূচক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব ।
    • এই কভাৰৰ অধীনত কৰা দাবীৰ পৰিশোধ ' বীমা কৰা ৰাশিৰ 25% আৰু বীমা কভাৰ সমাপ্ত কৰা '
স্থানীয় দূৰ্যোগৰ বাবে হোৱা লোকচান
    • বীমাকৃত কৃষকে 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত, বীমা কোম্পানী, সংশ্লিষ্ট বেংক, স্থানীয় কৃষি বিভাগ, চৰকাৰী/জিলা বিষয়াক অথবা টোল-ফ্রি নম্বৰৰ মাধ্যমেৰে তথ্য প্রদান কৰিব লাগিব
    • বৃষ্টিপাতৰ ডেটা/ শিলাবৃষ্টি / ভূমিস্খলন/বজ্রপাত (প্রাকৃতিক জুই) ঘটনা, স্থানীয় মিডিয়াত মিডিয়া ৰিপোৰ্ট বা মিডিয়াৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত কৃষি / ৰাজহ বিভাগৰ ৰিপোৰ্ট আৰু অন্যান্য প্রমাণসমূহ প্রক্সি সূচক ৰূপে ব্যৱহাৰ কৰা '
মধ্য ঋতু প্রতিকূলতা
    • শস্য ঋতুৰ সময়চোৱাত, প্রতিকূল ঋতুগত পৰিস্থিতিসমুহ যেনে বানপানী, দীৰ্ঘদিনীয়া শুষ্কতা ,তীব্র খৰাং ইত্যাদিৰ ফলত হোৱা ক্ষতি কভাৰ কৰে
    • ঋতুৰ প্রত্যাশিত ফলন, স্বাভাবিক ফলনৰ তুলনাত 50% কম হোৱাৰ সম্ভাবনা থাকে ।
    • শস্য কঁটা পৰীক্ষণৰ মাধ্যমেৰে প্রাপ্ত কৰা ফলন মূল্যায়ন ডেটাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি চূড়ান্ত দাবীৰ সৈতে সামঞ্জস্য ৰাখি, প্রদত্ত সৰ্বোচ্চ দাবী হ'ব সাম্ভাব্য দাবীৰ 25%.
শস্য চপোৱাৰ পিছৰ ক্ষতি
    • বীমাকৃত কৃষকে 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত, বীমা কোম্পানী, সংশ্লিষ্ট বেংক, স্থানীয় কৃষি বিভাগ, চৰকাৰ / জিলা অধিকাৰী অথবা টোল ফ্রি নম্বৰৰ মাধ্যমেৰে তথ্য প্রদান কৰিব লাগিব ।
    • শিলাবৃষ্টি, ঘূৰ্ণীবতাহ, ঘূৰ্ণীবতাহৰ ফলত হোৱা বৰষুন আৰু আবতৰীয়া বৰষুনৰ ফলত পথাৰত শস্যৰ প্রকৃতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কটা আৰু প্রসাৰিত কৰা /সৰু মুঠা হিচাপে থোৱা পৰিস্থিতিত খেতি পথাৰত হোৱা ক্ষতিৰ মূল্যায়নৰ বাবে প্রবিধান কৰা হৈছে, যি শস্য কটাৰ সৰ্বোচ্চ দুসপ্তাহ(14 দিন) পৰ্যন্ত শুকাবলৈ ৰখা হয় ।
ফলনত ঘাটি
    • ৰাজ্য চৰকাৰে প্রতিটো বিজ্ঞাপিত বীমা ইউনিটত প্রয়োজনীয় সংখ্যক ক্রপ কাটিং এক্সপিৰিমেন্ট (চিচিই) পৰিচালনা কৰে আৰু ফলন ডেটা নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ ভিতৰত বীমা কোম্পানীৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিব এই তথ্যৰ ভিত্তিত দাবী গণনা কৰা হয়
    • থ্রেশ্বহোল্ড ইল্ড (টিৱাই) ' বেঞ্চমাৰ্ক ফলন ' প্রতিটো বীমা ইউনিটে সকলো বীমাকৃত কৃষকৰ বীমা সুৰক্ষা প্রদান কৰিব
    • বিজ্ঞাপিত শস্যৰ থ্রেশ্বহোল্ড ইল্ড (টিৱাই) = সেই ঋতুৰ বিগত সাত বছৰৰ পৰা সৰ্বশ্রেষ্ঠ পাঁচ বছৰৰ ঐতিহাসিক গড় ফলন x বিজ্ঞাপিত শস্যৰ ক্ষতিপূৰণৰ স্তৰ
    • ফলনত ঘাটি হোৱাৰ বাবে দাবীৰ গণনা নিম্ন উল্লেখিত ফৰ্মূলা অনুসৰি আইইউ স্তৰত কৰা হ'ব:
      [(থ্রেশ্বহোল্ড ইল্ড - প্রকৃত ইল্ড)/ থ্রেশ্বহোল্ড ইল্ড] x বীমা কৰা ৰাশি
ব্যক্তিগত দাবীৰ তথ্য

    কেতিয়া:

    • স্থানীয় দূৰ্যোগৰ বাবে-শিলাবৃষ্টি, ভূমিস্খলন, প্লাবন, হঠাতে অহা মুসালধাৰ বৰষুন আৰু প্রাকৃতিক জুই লগা  ঘটনাৰ 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত
    • শস্য চপোৱাৰ পিছৰ ক্ষতিৰ বাবে- শিলাবৃষ্টি, ঘূৰ্ণীবতাহ, ঘূৰ্ণীবতাহৰ ফলত হোৱা বৰষুন আৰু আবতৰীয়া বৰষুনৰ ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত
    কেনেকৈ:
    নিম্ন উল্লেখত যিকোনো এটা মাধ্যমেৰে নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ ভিতৰত ক্ষতিৰ তথ্য প্রদান কৰিব লাগিব:,
    • স্থানীয় দূৰ্যোগৰ বাবে-শিলাবৃষ্টি, ভূমিস্খলন, প্লাবন, হঠাতে অহা মুসালধাৰ বৰষুন আৰু প্রাকৃতিক জুই লগা  ঘটনাৰ 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত
    • শস্য চপোৱাৰ পিছৰ ক্ষতিৰ বাবে- শিলাবৃষ্টি, ঘূৰ্ণীবতাহ, ঘূৰ্ণীবতাহৰ ফলত হোৱা বৰষুন আৰু আবতৰীয়া বৰষুনৰ ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ 72 ঘন্টাৰ ভিতৰত
      • ভাৰত চৰকাৰৰ দাবী তথ্য প্রদান মোবাইল এপ
      • টোল-ফ্রি নং. 1800 102 4088
      • জিলা কৃষি বিষয়া (ডিএও) ।
      • আপোনাৰ সংশ্লিষ্ট বেংক
    ইয়াত ক্লিক কৰি দাবীৰ সবিশেষ চাব পাৰিব
সঘনাই সোধা প্রশ্নসমূহ
  • Q1 
    বীমা কি?

    বীমা হৈছে এনে এক হাথিয়াৰ যি এজন ব্যক্তি বা ব্যৱসায়ক অপ্রত্যাশিত ক্ষতিৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ প্রদান কৰাত সাহায্য কৰে যি অন্যথায় আৰ্থিক বিপৰ্যয়ৰ কাৰণ হ'ব পাৰে । ই এনে এক প্রক্রিয়া য'ত কিছুমানৰ ক্ষতি কেইবাজনৰো অবদানৰ দ্বাৰা ভাগ কৰা হয়

  • Q2 
    শস্য বীমা কি?

    শস্য বীমা হ'ল অনিশ্চয়তাৰ বাবে হোৱা আৰ্থিক ক্ষতিৰ বিৰুদ্ধে কৃষকক ৰক্ষা কৰাৰ এটা উপায় যি শস্যৰ ব্যৰ্থতা / ক্ষতিৰ পৰা সৃষ্টি হোৱা বা তেওঁলোকৰ নিয়ন্ত্রণৰ বাহিৰৰ সকলো অপ্রত্যাশিত বিপদৰ পৰা সৃষ্টি হ'ব পাৰে ।

  • Q3 
    পিএমএফবিৱাই কি?

    প্রধানমন্ত্রী ফচল বীমা যোজনা (পিএমএফবিৱাই) হৈছে এক আঁচনি যিটো ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা হৈছে যাতে অপ্রত্যাশিত আৰু প্রতিকূল প্রাকৃতিক অস্থিৰতাৰ বাবে কৃষক সকলক ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ সহায়তা প্রদান কৰিব পাৰে ।

  • Q4 
    বীমা কৰা ৰাশি / কভাৰেজ সীমা কি হয়?

    ঋণগ্রহীতা তথা ঋণহীন উভয় কৃষকৰ বাবে প্রতি হেক্টৰ বীমা ৰাশিৰ পৰিমাণ, জিলা স্তৰৰ কাৰিকৰী কমিটিৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত ৰাশিৰ স্কেলৰ সৈতে একে আৰু সমান হ'ব আৰু এচএলচিচিচিআইৰ দ্বাৰ পূৰ্ব ঘোষিত কৰা হ'ব আৰু অধিসূচিত কৰা হ'ব ।
    এজন স্বতন্ত্র কৃষকৰ বাবে বীমা ৰাশি হৈছে বিত্তৰ স্কেল বা আনুমানিক গড় মূল্য (নূন্যতম গড় ফলন {এনএৱাই} X সৰ্বনিম্ন বিক্রয় মূল্য {এমএচপি}/ফাৰ্ম গেট মূল্য) প্রতি হেক্টৰৰ দ্বাৰা প্রস্তাৱিত বিজ্ঞাপিত শস্যৰ ক্ষেত্রফলৰ দ্বাৰা গুণিতকৰ সমান হয়, যিটো বীমাৰ বাবে কৃষকৰ দ্বাৰা প্রস্তাবিত কৰা হয়, য'ত খেতিৰ বাবে ক্ষেত্র সদায় হেক্টৰত প্রকাশ কৰা হয়।
    ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিজ্ঞপ্তি আৰু/ অথবা ৰাষ্ট্রীয় ফচল বীমা পোৰ্টেলত বিত্তৰ স্কেল সংজ্ঞায়িত কৰা হৈছে ।
    জলসিঞ্চন কৰা বা জলসিঞ্চন নকৰা ক্ষেত্রৰ বাবেও বীমা ৰাশি ভিন্ন হ'ব পাৰে ।

  • Q5 
    পিএমএফবিৱাইৰ বিষয়ে আৰু অধিক বিশদ বিৱৰণ মই ক'ত বিচাৰি পাম?

    কভাৰেজৰ, বহিষ্কৰণ আৰু পৰিচালনা পদ্ধতিৰ বিশদ বিৱৰণৰ বাবে, অনুগ্রহ কৰি ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা জাৰি কৰা প্রধানমন্ত্রী ফচল বীমা যোজনাৰ পৰিচালনা নিৰ্দেশাৱলী পঢ়ক ।
    পূৰ্ববৰ্তী পৰিচালনা নিৰ্দেশনাৰ বাবে ইয়াত ক্লিক কৰকclick here

  • Q6 
    ফলনৰ মূল্যায়নৰ দাবী কেনেদৰে কৰা হয়

    ফলন ঘাটিৰ ক্ষতিৰ দাবীসমূহ ফৰ্মূলাৰ ভিত্তিত গণনা কৰা হ'ব, [(থ্রেশ্বহোল্ড ইল্ড - প্রকৃত ইয়েল্ড)/ থ্রেশ্বহোল্ড ইল্ড] x বীমা কৰা ৰাশি

  • Q7 
    এই যোজনাৰ অধীনত প্রিমিয়ামৰ হাৰৰ শুল্ক কিমান হয়?

    ঋতু শস্য কৃষকৰ দ্বাৰা পৰিশোধনীয় প্রিমিয়াম (বীমা ৰাশিৰ %)*
    খাৰিফ সকলো খাদ্যশস্য আৰু তেলগুটিৰ শস্য এচআইৰ 2.0% বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো কম হয়
    ৰবি সকলো খাদ্যশস্য আৰু তেলগুটিৰ শস্য এচআইৰ 1.5% বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো কম হয়
    খাৰিফ আৰু ৰবি বাৰ্ষিক বাণিজ্যিক / বাৰ্ষিক উদ্যান শস্য এচআইৰ 5.0% বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ, যিটো কম হয়

  • Q8 
    কৃষক সকলৰ বাবে প্রযোজ্য শস্য সিঁচা দাবী কেনেদৰে প্রতিৰোধ কৰিব পৰা যায়?

    ৰাজ্য চৰকাৰে এক বিজ্ঞাপিত বীমা ইউনিট ঘোষনা কৰিব যে শস্য সিঁচা / ৰোপন বাধাগ্রস্থ হৈছে ।
    বতৰৰ তথ্য, চেটেলাইট ইমেজ আৰু শস্যৰ অৱস্থা আৰু শস্য সিঁচা ক্ষেত্রৰ তথ্য ইত্যাদিৰ প্রতিবেদন সমূহ প্রক্সি নিৰ্দেশক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব ।
    এই কভাৰৰ অধীনত কৰা দাবীৰ পৰিশোধ হ'ব বীমা কৰা ৰাশিৰ 25% আৰু বীমা কভাৰ সমাপ্ত কৰা হ'ব।

  • Q9 
    এই যোজনাৰ অধীনত সকলো শস্য কভাৰ হ'ব নে?

    কেৱল মাত্র ভাৰত চৰকাৰৰ কাৰ্য্যকৰীকৰণ ৰাজ্য সমূহৰ দ্বাৰা বিজ্ঞাপিত শস্য সমূহ এই যোজনাৰ অধীনত কভাৰ কৰা হ'ব ।

  • Q10 
    পিএমএফবিৱাইৰ অধীনত সকলো কৃষক কভাৰেজৰ বাবে যোগ্য হয় নে ?

    বিজ্ঞাপিত ক্ষেত্রত বিজ্ঞাপিত শস্যৰ খেতি কৰা ভাগীদাৰী কৃষক আৰু ভাৰাতীয়া কৃষকৰ অন্তৰ্ভূক্তিৰে সকলো কৃষক কভাৰেজৰ বাবে যোগ্য হ'ব । বিজ্ঞাপিত / বীমাকৃত শস্যৰ বাবে কৃষক সকলৰ বীমাযোগ্য স্বাৰ্থ থাকিব লাগিব ।

  • Q11 
    পিএমএফবিৱাইত তালিকাভূক্তিৰ বাবে কিবা সময়সীমা আছে নেকি ?

    পিএমএফবিৱাইৰ অধীনত তালিকাভূক্তিৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা জাননী দিয়া কঠোৰ কাট-অফ তাৰিখ অনুসৰণ কৰা হয় । কেৱল কাট-অফ তাৰিখত বা তাৰ পূৰ্বে প্রাপ্ত কৰা প্রস্তাব সমূহ পলিচিৰ অধীনত কভাৰ কৰা হয় ।

  • Q12 
    ব্যক্তিগত কৃষকৰ বাবে বীমা কৰা ৰাশিৰ সীমা কি?

    বীমা কৰা ৰাশি = বিজ্ঞাপিত শস্যৰ বিত্তীয় স্কেল x বীমাৰ বাবে প্রস্তাবিত শস্যৰ এলেকা ।

  • Q13 
    ঋণগ্রহীতা কৃষক সকলৰ পৰা প্রস্তাব আৰু প্রিমিয়াম সংগ্রহ কৰাৰ প্রক্রিয়া কি?

    প্রিমিয়াম বেংকৰ দ্বাৰা স্বয়ং-ডেবিট হ'ব (কৃষক সকলৰ দ্বাৰা শস্য ঋণ আবেদনৰ সময়ত দাখিল কৰা সবিশেষ অনুসৰি)

  • Q14 
    ঋণহীন কৃষক সকলৰ পৰা প্রস্তাব আৰু প্রিমিয়াম সংগ্রহ কৰাৰ প্রক্রিয়া কি?

    ঋণহীন কৃষক সকলে তালিকাভূক্তিৰ বাবে যিকোনো বেংক, চিএচচি অথবা পিএমএফবিৱাই ৱেবচাইটত যোগাযোগ কৰিব পাৰে । তেওঁলোকে ৰাজ্যত বিদ্যমান থকা মাটিৰ ৰেকৰ্ডৰ প্রয়োজনীয় দলিল (অধিকাৰৰ ৰেকৰ্ড(আৰওৰ)), মাটি দখলৰ প্রমাণপত্র (এলপিচি) ইত্যাদি) আৰু/ অথবা প্রযোজ্য চুক্তি / চুক্তিৰ বিৱৰণ / সংশ্লিষ্ট ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা ঘোষিত / অনুমোদিত অন্যান্য নথিপত্র জমা কৰাৰ আৱশ্যক হ'ব । ভাগীদাৰী / ভাৰাতীয়া কৃষকৰ ক্ষেত্রত, এইটো সংশ্লিষ্ট ৰাজ্যৰ দ্বাৰা জাৰি কৰা জাননীতে সংজ্ঞায়িত কৰা উচিত । প্রিমিয়াম এই চেনেল সমূহৰ যিকোনো এটাৰ মাধ্যমেৰেই পৰিশোধ কৰিব লাগিব । নথিপত্র দাখিল আৰু প্রিমিয়াম পৰিশোধ কাট-অফ তাৰিখৰ পূৰ্বেই কৰা উচিত।

  • Number of Visitors

    7248486
    Total Visitors